حاشیه​های کنسرت خوان مارتین در تهران

February 28th, 2010
خوان مارتین، نوازنده شهیر اسپانیایی گیتار در اولین شب بیست و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در شرایط دشوار و نامناسبی برنامه اجرا کرد.

گیتارنوازی خوان مارتین، هنرمند اسپانیایی و نوازنده گیتار فلامنکو شب گذشته در تالار بزرگ کشور در حالی برگزار شد که بیش از نیمی از صندلی‌های سالن توسط افرادی که بلیت مهمان داشتند پر شده بود. خوان مارتین جمعه شب بارانی را با قطعاتی از فلامینکو چون «تارنتا»، «رومبا»، «تهران فلامنکو بلوز»، یکی از قطعات «خولیو»، قطعه‌ای یادآور حضور اسلام در آندلس و قطعه‌ای به یاد سربازان اسپانیایی برای موسیقی‌دوستان به یادماندنی کرد.

اما این اجرا حاشیه‌هایی هم داشت. مارتین پیش از اجرای هر قطعه به زبان انگلیسی به طور مختصر نکات مربوط به آن قطعه را برای مردم توضیح می‌داد و حضور نداشتن مترجم در کنارش باعث می‌شد حاضران یا از اطرافیان برای ترجمه کمک بگیرند یا با نگاهی بلاتکلیف و ناشی از نفهمیدن حرف‌های نوازنده به او چشم بدوزند و در انتظار اجرا باشند. البته وجود نداشتن بروشور و یا یک برگه کوچک که برای مهمانان توضیح بدهد قرار است شاهد چه چیزی باشند هم به این بلاتکلیفی مخاطب و نوازنده کمک می‌کرد.

از صحنه شلوغ و به‌هم ریخته تالار بزرگ کشور و صندلی‌های روی هم چیده شده و تریبون بی‌استفاده کنار صحنه و نورپردازی سردستی و کیفیت صدای نامناسب برای اجرا و رفت‌وآمدهای مکرر مقابل صحنه و در طول اجرا که بگذریم، از صندلی نوازنده بزرگ فلامنکو واقعا نمی‌توان گذشت. بسیاری از مخاطبان معترف بودند صندلی که آن‌ها بر رویش نشستند به مراتب راحت‌تر از صندلی خوان مارتین بود که بارها او را مجبور به جابه‌جایی می‌کرد و شرایط سختی را برای نواختن ایجاد کرده بود.

خبرآنلاین